Knygos pristatymas

Varėnos viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštietės Onos Vaškelevičiūtės-Zakarauskienės knyga „Dzūkijos žolelės gydo“. Dalyvavo knygos įžanginio straipsnio autorius Petras Zurlys, leidyklos „Gimtinės šaltinis“ direktorius Česlovas Skaržinskas, kultūros puoselėtojas Vytautas Rimša, būrelis burokaraistiečių.
Petras Zurlys džiaugėsi galėdamas pabūti su gimtojo Burokaraisčio kaimo žmonėmis, pristatyti trečią Onutės Vaškelevičiūtės-Zakarauskienės knygą, į kurią ji sudėjo savo 77 metų daktarišką patirtį, apgailestavo, kad dėl garbaus amžiaus autorė negalėjo atvykti. Onutė – darbštus žmogus, iš savo giminės moterų išmoko rinkti, džiovinti augalus, ruošti jų mišinius, antpilus, tepalus. 45 metus dirbo pedagoginį darbą, už pirmąją algą nusipirko armoniką, labai mėgo muzikuoti, vaidinti spektakliuose. Išėjusi į pensiją, visiškai atsidavė liaudies medicinai. Labai pagelbėjo draugystė su garsiąja žolininke Eugenija Šimkūnaite, profesionalių gydytojų konsultacijos. Dar prieš 10-15 metų Vilniaus vaistinėse buvo prekiaujama jos žolelių mišiniais. „Būdavo, kai išgeri Onutės pagamintos nervus raminančios arbatos, taip taip saldžiai visą naktį miegi“,- prisiminė P. Zurlys. „Ir dabar jos gyvastį palaiko žolelės. Onutė siunčia visiems gerų dienų, linki sveikatos, kviečia prisiminti, su kokiomis žolelėmis gyvename“.
Pati Onutė apie savo knygą sako: „Kiekvieną receptą pervariau per savo organizmą, visus išbandžiau – jei būtų blogi, būčiau kojas pakračiusi, o dabar, kaip matote, gyva”. Kai neseniai kasa sustreikavo, žolininkė iš gydytojos išgirdo: „Zakarauskiene, pati žolelėm gydykis, medicina kasos negydo”. Jai labiausiai padėjo avižos, todėl kelis receptus iš avižų grūdų ji aprašė savo knygoje „Burokaraistis” – gal kam prireiks. Leidinio „Dzūkijos žolelės gydo” ėmiausi, nes „man labiausiai norisi, kad visos liaudies medicinos žinios, mano pačios išbandyti receptai nenueitų užmarštin. Išguldžiau viską ant popieriaus, žmonės raštingi, tegul skaito ir pagal receptus gydosi. Dar niekas neišrado vaistų nuo mirties ir nelaimingos meilės, o nuo kitų bėdų – visko yra po truputį“.
Vytautas Rimša pasakojo, kad knyga – gero poligrafinio lygio, puikaus dizaino, gausiai iliustruota kokybiškomis augalų nuotraukomis. Tai – praktinio pobūdžio leidinys, kuriame gausu senolių tikėjimo įžvalgų. Onutė pastabi, jos dokumentai labai vertingi prabočių palikimo, etnokultūros studijoms. Sąmoningai suvokusi, kad išeis, užfiksavo žinias. Knyga lengva naudotis, nes autorė konsultavosi su profesionaliais gydytojais ir nuosekliai sugrupavo bei išdėstė informaciją pagal mokslinę ligų klasifikaciją.
Česlovas Skaržinskas, kraštietis, kilęs iš Gudakiemio, džiaugėsi turėjęs galimybę išleisti Dzūkijos žolininkės palikimą. Jam visada miela sugrįžti į gimtinę apsilankyti Varėnos viešojoje bibliotekoje ir dabar viso rajono bibliotekoms leidėjas padovavojo knygų, kad skaitytojai, nesuspėję jų įsigyti, leidinuką surastų bibliotekse, juk tiražas – nedidelis, vos 1000 egzempliorių.
Viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius tikino, kad knygelę gavo vasarą, ją perskaitęs labai susidomėjo vaistiniais augalais ir nustebo, kokia jų gausybė auga prie jo paties namų.
Daug šiltų padėkos žodžių sulaukė P. Zurlys, kad rūpinosi visų trijų Onutės Vaškelevičiūtės-Zakarauskienės knygų leidimu, Č. Skaržinskas, kad savo lėšomis, negalvodamas apie jokį pelną ėmėsi leidybos darbų.

<- Grįžti atgal